Da li su Modra galica i CuSO4 topljivi ili reagiraju s vodikovim peroksidom? Kako od 12%-tnog vodikovog peroksida dobiti 20%-tni ili 30%-tni? Unaprijed puno hvala!

Ime i prezime: Josip Vinković joka.excrucio@yahoo.com

Budući da se vodikov peroksid koristi mahom kao vodena otopina, nema potrebe da se između modre galice i bakrovog(II) sulfata (koji daju iste vodene otopine) ovdje pravi razlika.
Iako ne znam zbiva li se štogod zanimljivo kad se pomiješaju samo bakrov(II) sulfat vodikov peroksid (u mojoj se epruveti nije pojavilo ništa zamjetljivo), vodikov peroksid se koristi kao oksidans ili reducens u pripravi nekih bakrovih kompleksa, a ima i reakcija u kojima neki bakrov kompleks služi kao katalizator oksidacije nečega vodikovim peroksidom. Prema tome, svakako se stvaraju veze između bakrovih(II) iona i vodikovog peroksida, ali upitno je koliko su nastale tvorbe stabilne.
Vodikov peroksid nije naročito stabilna supstanca pa je za očekivati da ćeš iz dvanaestpostotne otopine najlakše dobiti vodu. Koncentriranije otopine se naprosto kupuju kad ih zatreba.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr