bok!bila bi vam zahvalna kad bi mi rješili ova 2zadataka 1. spaljivanjem 4,180 mg spoja dobiveno je 2,786 mg H2O i 11,921 mg CO2.otopina broma se ne obezboji kad se doda u otopinu ispitivanog spoja. hidriranje se moze izvesti samo pro pov.tlaku i tem.uz katalizator pri čemu 108 mg spoja troši 67,2 mL vodika. Spoj ne reagira s NaOH,ali je burno s elementarnim Na. 2. koja je formula ugljikovodika prilikom čijeg izgaranja omjer H2O i CO2 pri s.u. je 4:7.

Ime i prezime: petra misspetra@net.hr

 


1. Uglavnom, zadana je m(spoj), m(CO2) i m(H2O). Očito je potrebno iz toga dobiti nekakvu empirijsku formulu spoja koji je autor zadatka zamislio. To ćeš vrlo lako dobiti ako izračunaš množine atoma ugljika, vodika i (pretpostavi) kisika u zadanom uzorku spoja.

n(C) = m(CO2) / M(CO2)

n(H) = 2 * m(H2O) / M(H2O)

n(O) = [ m(spoj) - n(C) * M(C) - n(H) * M(H) ] / M(O)

Postaviš li dobivene množine u omjer i isti prevedeš u malo ljepši oblik, dobit ćeš nešto kao:

n(C) : n(H) : n(O) = 7 : 8 : 1

Zasad je bolje ne razmišljati o tome je li dobivena empirijska formula ujedno i molekulska, jer potrebno je izračunati još nešto. Ovdje bih te želio upozoriti na podatak koji si zaboravila prepisati: volumen utrošenog vodika mjeri se pri standardnim uvjetima, tj. pri onim uvjetima pri kojima 1 mol vodika (pretpostavi da se isti ponaša kao idealan plin) zauzima volumen od 22,4 dm3. Sada možeš računati:

n(C7H8O) = m(spoj) / M(C7H8O)

n(H2) = V(H2) / Vm0

I vidi čuda:

n(H2) : n(C7H8O) = 3 : 1

Množina utrošenog vodika tri je puta veća od množine formulskih jedinki C7H8O.

Sad ti valja iščitati još neke autorove "skrivene poruke". Rečenica "hidriranje se moze izvesti samo pro pov.tlaku i tem.uz katalizator" govori da je vjerojatno riječ o benzenskoj jezgri, a zadnji izračunati omjer podupire tu teoriju i govori da u jednoj formulskoj jedinki vjerojatno postoji benzenski prsten.

Konačno rješenje sad je već gotovo pred tobom. Valja se samo upitati kako izgleda molekulska formula spoja. Ona empirijska izgleda dosta nestandardno i, ako uzmeš u obzir da:
a) autor vjerojatno nije sadist;
b) zadatak nije popraćen rezultatima prikladnih spektroskopskih mjerenja;
c) ti si učenica 4. razreda srednje škole i tvoje znanje organske kemije je još relativno ograničeno,
možeš pretpostaviti da je to ujedno i molekulska formula zamišljenog spoja. Dakle, imaš benzensku jezgru od 6 ugljikovih atoma, što znači da ti preostaju još jedan kisikov i još jedan ugljikov atom koje možeš na razne načine rasporediti kao supstituente. Pokušaj za početak zamisliti da je riječ o 2-metilfenolu, 3-metilfenolu ili 4-metilfenolu. U tom slučaju, zamišljeni spoj reagirao bi vrlo burno s natrijem, ali bi reagirao i s natrijevom lužinom. Kako zamišljeni spoj ne reagira s natrijevom lužinom, očito je riječ o alkoholu, a tu postoji samo jedna mogućnost: C6H5CH2OH ili PhCH2OH, što zovemo fenilmetanolom ili benzil-alkoholom.


2. Toluen.

Pozdrav,

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija