Zašto Mr ima jedinicu g/mol, a Ar nema te jedinice,tj.kada pisati jedinicu g/mol?

Ime i prezime: martina martina26@vip.hr

Mr (relativna atomska masa) kao niti Ar (relativna atomska masa) nema mjernu jedinicu g/mol (iliti, ljepše napisano, g mol-1).
Relativna atomska masa je definirana kao omjer mase atoma (nazovimo ga X) i unificirane jedinice mase, dakle Ar(X) = m(X) / mu. Analogno, relativna molekulska masa definirana je kao omjer mase molekule i unificirane jedinice mase. Očito, podijeliš li jednu masu nekom drugom masom, ono što će ostati je čisti broj, kako u prvom, tako i u drugom slučaju.
Fizička veličina koja ima jedinicu g mol-1 (odnosno bilo koju izvedenicu iste) zove se molarna masa, označava se s M i defimirana je kao omjer mase i množine neke tvari, M(X) = m(X) /n(X).
Zbog zgodnih definicija mola i unificirane jedinice mase, za bilo koju jedinku vrijedi da je molarna masa iste jednaka umnošku njezine relativne molekulske (ili atomske, ako je riječ o jednoatomnoj vrsti) mase i jedinice g mol-1, tj. M(X) = Mr(X) g mol-1.
Pozdrav.
P. S. Bilo bi lijepo da se potpišeš punim imenom i prezimenom.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr