Moram vas ispraviti,moje ime je Veljko a adresa je od frenda.Ovako,konacno sam nasao pokus koji cu raditi.O netopljivosti hidroksida.Kemikalije su mi AgNO3, CuCl2, FeCl3, CaCl2 i u otopine tih soli dodajem NaOH(aq) i lijepe su promjene boja i lijepo se uocavaju kristali netopljivih hidroksida koji nastaju.I onda na kraju u svakom od tih hidroksida dodam HCl(aq) i vratim ih u pocetno stanje tj. opet nastanu topljive soli.Jedino u epruvetu gdje mi je AgOH dodajem HNO3 a ne HCl jer trebam opet dobiti AgNO3.Zanima me ako biste mi mogli reci da li je to tako u redu jer pokus sam sam smislio s profesorom i da li na nesto treba posebno paziti.Da li se zbilja odvijaju reakcije kako ja to mislim? Da li da sve radim u epruvetama ili da slozim neku slozeniju aparaturu?Zasto je CuCl2 ipak topljiv unatoc strukturi?Kakve su veze(ionske,kovalentne)?S kojom sve terijom mogu povezati pokus.Znam da trazim puno odgovora ali stvarno mi treba i puno hvala unaprijed!

Ime i prezime: veljko marin.toljanic@ri.tel.hr

OK Veljko (ti si garant' onaj iz druge županije:))

Prva stvar, AgOH i nije baš nešto za pisati. Ono smeđe (grozomorno) što nastaje je srebrov oksid. Što se mene tiče slobodno radi s epruvetama, ne treba tu ništa komplicirati. Iako je struktura čvrste faze takva da ju možemo smatrati kovalentnom veze su ipak vrlo polarne. Otapanje stoga nije upitno, a u prilog mu ide i velika energija solvatacije iona. Ovo pitanje s teorijom baš i ne razumijem pa bih ugrubo odgovorio sa svakom. U konačnici, možda bi mogao uključiti i cink pa hidroksid otopiti suviškom lužine te govoriti o topljivosti i netopljivosti hidroksida i nastajanju kompleksnih iona (cinkat). Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr