Kako dobijamo naziv iona nekih elemenata?UNAPRIJED SE ZAHVALJUJEM!!!

Ime i prezime: Eldin Alibašić mhanzev4@net.hr

Ukoliko je riječ o pozitivno nabijenim ionima (kationima) imena se tvore tako da se ispred riječi kation (ili samo ion) doda posvojni pridjev izveden iz imena elementa.
Primjerice:
Na+ - natrijev kation
Mg2+ - magnezijev kation
Al3+ - aluminijev kation.
Ukoliko neki element može tvoriti više kationa različitih naboja, tada se u nastavku pridjeva dodaje oksidacijski broj, kojim se označava na koji se točno ion ime odnosi. Oksidacijski se broj piše rimskim brojem u oblim zagradama odmah nakon zadnjeg slova pridjeva (bez razmaka), na primjer:
V2+ - vanadijev(II) kation
Fe2+ - željezov(II) kation
Fe3+ - željezov(III) kation
Cu2+ - bakrov(II) kation.
Načelno nije pogrešno navesti oksidacijsko stanje i u slučaju da postoji samo jedna vrsta kationa izvediva iz nekog elementa (npr. natrijev(I) kation) ali to jednostavno nije potrebno.

Imena negativno nabijenih iona (aniona) tvore se tako da se korijenu latinskog imena elementa (pisanog fonetski!) dodaje nastavak -id. To nije toliko strašno koliko zvuči jer, imena većine elemenata i onako imaju latinske korijene.
Iznimke su, recimo kisik, dušik, vodik i td. Primjerice za vodik - latinski hydrogenium - (prvi) korijen hydr - fonetski hidr - anion (H-) hidrid. Kada su imena elemenata latinskih korjena, onda izvod imena aniona ide lakše; klor - klorid, jod - jodid, aluminij - aluminid...
Evo nekih aniona koje se češće szusreće
O2- - oksid (oksidni ion)
H- - hidrid (hidridni ion)
N3- - nitrid (nitridni ion)
S2- - sulfid (sulfidni ion)
P3- - fosfid (fosfidni ion)
F- - fluorid (fluoridni ion)
Cl- - klorid (kloridni ion)
Br- - bromid (bromidni ion)
I- - jodid (jodidni ion)

Ovo se sve odnosi na imenovanje samo jednoatomnih iona, no ioni se mogu sastojati i od više, pa i jako puno različitih atoma, a njih se opet imenuje prema drugim, za njih odgovarajućim pravilima.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr