Molim vas da mi odgovorite na ova pitanja, hvala unaprijed... 1) zbog čega je para- položaj povoljniji za nitriranje ? 2 ) Kako dokazati da u benzenu nisu "prave " dvostruke veze nego je ta veza duga 139 pm te ima delokalizirane elektrone a dvostruka veza je 134 pm. Nadam se da sam dobro postavio pitanje. Znam da benzen podliježe uglavnom supstituciji iako je logično adiciji.

Ime i prezime: Dario Dabić dariottp@net.hr

Nadam se da sam dobro shvatila pitanje, u slučaju da nisam pokušaj ponovno postaviti pitanje. U slučaju da ideš mononitrirati metilbenzen ili primjerice metoksibenzen većinu tvog produkta će činiti ortho nitro supstituirani produkt. No u slučaju primjerice neke velike skupine na benzenu poput terc-butilne prevladavati će para supstituirani produkt. Tako da kad predviđaš koji će produkt činiti većinu moraš osim steričkih uzeti u obzir i rezonancijske efekte.

A što se tiče benzena upravo to njegovo svojstvo da ne podliježe baš tako lako običnoj adiciji, primjerice neće obezbojiti bromnu vodu ili KMnO4 nam dovoljno govori da ne spada u alkene.

Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr