dodamo u epruvetu fenolftalein. dodamo 5 kapi NaOH (c=o,1 mol /L-1) pa 3 kapi HCl (c=o,1 mol /L-1) pa opet 3 kapi NaOH pa opet 3 kapi HCl . može li se tako u beskonačnost da se boja uvijek mijenja ili će jednom stati promjena boje fenolftaleina ( s obzirom da se stvara sol) Hvala, sretan Božić! :)

Ime i prezime: Ines Kovačić

 


"Nihil durare potest tempore perpetuo."
Karl Orff, Eis aiona iz Catulli carmina, 1943.
(Ništa ne može trajati zauvijek, prev. V. S.)

Tri su razloga koja ovako na pamet vidim, koji bi mogli (pošto se postupak koji opisuješ ponovi dovoljno puta) dovesti do toga da se boja otopine jednom prestane mijenjati.
1). Svakim korakom otopina postaje sve razrjeđenija (s obzirom na fenolftalein) te ćemo kad-tad doći do situacije da je promjena boje suviše blaga da bismo je mogli uočiti (naravno, možemo upotrijebiti mjerne uređaje koji su osjetljiviji od našega oka pa tako pratiti promjenu boje dulje, ali i ti uređaji imaju neki minimalni intenzitet boje (ma što to bilo) koji mogu detektirati). Ovu verziju smatram najmanje vjerojatnom i još manje zanimljivom.
2). Fenolftalein je kiselo-bazni indikator koji mijenja boju u rasponu pH od oko 8,5 do 10 (tj, pri pH < 8,5 je posve bezbojan, a pri pH > 10 je najobojeniji). Kako svakim korakom volumen otopine raste, to opada i koncentracija lužine (množina lužine se nakon svakog koraka ne mijenja). Budući da vrijedi da je pH = 14 - pOH = 14 + log(c(OH-)/(mol dm-3), slijedi da će nakon konačno mnogo koraka (a znamo li volumen pojedine kapi možemo i točno izračunati koliko njih) c(OH-) biti dovoljno mala da će pH biti manji od 8,5, tj fenolftalein će prestati mijenjati boju i bit će stalno bezbojan.
3). Fenolftalein je organska tvar koja, kao što je to često slučaj u organskih tvari, ne podnosi baš najbolje ekstremno kisele ili bazne uvjete. Fenolftalein će se vremenom dakle raspadati, a kad se jednom posve raspadne, otopina više neće mijenjati boju.

Vjerojatno postoji još puteva koji bi doveli do toga da se boje prestane mijenjati, no trenutno mi ne padaju na pamet. Teško je reći koji bi od svih tih puteva prvi doveo do prestanka pojave boje, no ono što je sigurno, boja se neće moči mijenjati u nedogled. S druge strane, goreopisani se postupak može ponoviti stotinama (pa i tisućama) puta, a da se promjena boje još uvijek vidi. Odgovor na tvoje pitanje je dakle: može dugo, ali ne beskonačno.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija