Iz čega se dobiva natrijev nitrit (ili općenito nitriti)? Da li se može dobiti npr. uvođenjem NO ili NO2 u natrijevu lužinu?

Ime i prezime: Ivan Novak inovak@net.hr

Otapanjem dušikova(IV) oksida u natrijevoj lužini nastala bi smjesa nitrata i nitrita, no takova otopina ne bi bila suviše stabilna; nitritni je ion jaka baza te bi brzo vezao hidron iz vode prelazeći tako u dušikastu kiselinu (HNO2) koja pak disproporcionira na na dušičnu kiselinu i dušikov(II) oksid.
Natrijev nitrat može se dobiti zagrijavanjem natrijeva nitrata iznad tališta
2NaNO3(l) --> 2NaNO2(l) + O2(g).
Ova metoda nije najsigurnija jer može doći burne reakcije pa čak i eksplozije. Drugi način za dobivanje nitritâ je redukcija nitratâ ugljikom ili olovom,
NaNO3(s) + Pb(s) --> NaNO2(s) + PbO(s).
Treći način bi bio otapanje dušikova(III) oksida u odgovarajućoj lužini. Ta metoda ima samo jedan nedostatak: uopće nije lako doći do dušikova(III) oksida.
Naravno, najjednostavniji i najjeftiniji način za doći do natrijeva nitrita je jednostavno ga kupiti.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr