kako da znam koliko je ugljik valentan u caco3 i nahco3!

Ime i prezime: ivana horvat

Na razini osnovne škole dovoljno je zapamtiti da je u karbonatima i hidrogenkabonatima ugljik uvijek četverovalentan, a više o tome učit ćeš u srednjoj školi.

Ugljik je i inače u pravilu četverovalentan i jako je malen broj slučajeva kad ugljik nije četverovalentan. Koliko je meni poznato, jedini takav slučaj koji se spominje u osnovnoj školi je ugljikov(II) oksid ili ugljikov monoksid, formula: CO, a tek puno kasnije, na fakultetima na kojima se uči kemija, spominju se karbeni, nestabilni i reaktivni organski spojevi u kojima je ugljik dvovalentan.

Nedavno sam napisao članak o karbenima, točnije o tome kako sam s četvoro učenika radio pokus u kojemu smo diklorkarben adirali na cikloheksen. Članak je pisan popularnim stilom uz mnoštvo crteža i fotografija, a trebao bi izaći u siječanjskom broju Prirode, pa tamo možeš pročitati i saznati više o karbenima. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr