dobar dan,pohadam 7 razred te mi u knjizi iz kemije pise da su mlijeko,dim,magla i uzorak stijene heterogene smjese.po meni tu nema vise tvari koje su vidljive golim okom .molim Vas objasnite mi da li su to heterogene smjese,ako jesu zasto?

Ime i prezime: nikolina nimac

 


Za heterogene je sustave karakteristično da se sastoje od dijelova koji imaju različita svojstva. Ti dijelovi ne moraju biti razlučivi golim okom, ili pak mogu biti presitni da bi ih se golim okom vidjelo, no to ne mijenja činjenicu da je riječ o heterogenim sustavima. Primjerice, magla je smjesa u kojoj su sitne kapljice (tekuće) vode raspršene u zraku. Te su kapljice presitne da bi ih se vidjelo golim okom (mada se već uz malo bolje povećalo mogu vidjeti), no sustav je ipak heterogen jer se sastoji od kapljica (sa svojim svojstvima) i zraka među njima (sa svojim svojstvima). Slično se dim sastoji od sitnih čvrstih čestica raspršenih u zraku, a mlijeko je emulzija (smjesa sitnih kapljica jedne tekućine raspršenih u drugoj tekućini - te dvije tekućine imaju različita svojstva, među kojima i to da različito lome svjetlost pa se onda svetlost raspršuje na međupovršinama, a zbog toga što je riječ o vrlo sitnim česticama, mi ne vidimo pojedine kapljice već samo ukupan učinak raspršavanja svjetlosti na mnogim kaplicama - bjelinu i mutnoću mlijeka).
Stijene se često sastoje od više minerala koji su prisutni u obliku zasebnih sitnih kristala. U nekim slučajevima (primjerice u granitu) moguće je te kristale različitih minerala vidjeti golim okom, a u drugih su jako sitni te ih se može vidjeti tek uz pomoć mikroskopa. Postoje međutim i takove stijene koje se sastoje od samo jedne vrste minerala i takove možemo smatrati čak za (više-manje) čiste tvari.
Za razliku od heterogenih sustava, u homogenima ne postoje dijelovi (područje) u kojima bi svojstva bila različita od svojstava u susjednim dijelovima (područjima). Uzmeš li uzorak čiste vode, a isto tako i uzorak otopine primjerice neke soli u vodi, bez obzira koliko jakim mikroskopom raspolagali i kakvim mjernim uređajem mi tu tvar proučavali, nećemo u njoj naći međusobno različitih dijelova.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija