Poštovani, hvala vam na vašem odgovoru. Nadovezujem se na svoje prvo pitanje, vec sam poslao drugo pitanje, ali očito nije uploadano =(. Dakle, nakon kraćeg razmišljanja i ja sam dosao do istog zaključka, da je tikvica okrugla zbog vizualnog efekta. Ali, čuo sam da bi pukla da ima ravno dno. Ja i dalje ne vidim razlog zašto bi se to dogodilo (možda zbog tlaka?), pa bih Vas zamolio za objašnjenje. Hvala. =)

Ime i prezime: Domagoj Pereglin domagoj.pereglin@gmail.com

Jest, zbog tlaka. Kada se radi sa sniženim tlakovima, bitno je da posude u kojima se radi budu posvuda podjednake čvrstoće, što je moguće samo ako nemaju rubova. Ukoliko bismo vakumirali posudu koja ima rub (primjice onaj koji obrubljuje ravno dno), ona bi se nejednako naprezala, te bi zbog toga mogla puknuti. Zbog toga u svakodnevnoj laboratorijskoj praksi vrijedi pravilo da se uvijek pri radu koji uključuje snižene tlakove radi s okruglim tikvicama, ili pak posudama od posebno debelog i čvrstog stakla koje mogu podnijeti takav mehanički napor.

S druge strane, mada u pokusu amonijakova "vodoskoka" dolazi do pada tlaka u tikvici uslijed otapanja amonijaka u vodi (što je uzrok onog lijepog ulaska vode u tikvicu), razlika tlaka u posudi i onoga izvan nje stvarno nije tolika da bi bistojala ikakova ozbiljna opasnost od pucanja tikvice. Osobno sam pokus učinio mnogo puta, u tikvicama raznih oblika, i nikada nije došlo nidokakve nezgode. Potencijalno bi bilo opasno ukoliko bi tikvica bila već unaprijed napuknuta.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr