Poštovani, moram Vas pohvaliti na izvrsnoj stranici koja je, vjerujem pomogla mnogima pa se nadam da će i meni. Nedavno smo na izbornoj iz kemije radili pokus(e) s amonijakom. Uglavnom, u epruveti za odsisavanje nalaze se smjesa kalcijevog hidroksida i amonijeva klorida. Zagrijavanjem kalcijev hidroksid kao jača baza istiskuje amonijak iz njegove soli. Taj amonijak (u plinovitom stanju)hvatamo u tikvicu s OKRUGLIM dnom. Moje pitanje je, zašto tikvica mora imati baš OKRUGLO dno? Pošto je amonijak u plinovitom stanju, a plinovi ispunjavaju sav prostor koji mogu bez obzira kakvog je oblika, nije mi jasno, a niti mi zvuči logično zašto baš okruglo dno. Ispričavam se na ovako dugom uvodu i pitanju. Unaprijed zahvaljujem an odgovoru. =)

Ime i prezime: Domagoj Pereglin domagoj.pereglin@gmail.com

Ako ste nakon toga radili pokus poznat kao "vodoskok" onda je vrlo jednostavno odgovoriti na pitanje: vizualni efekt je najbolji kad je tikvica okrugla i ima okruglo dno. :)

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr