Je li gorenje magnezija egzotermno ili endotermno,i kako smo to ustanovili,i zašto smo morali dovesti toplinu da bi reakcija krenula? Zašto je razgradnja amonij-bikromata nepovrativ proces? Zašto je volumen nastale čvrste tvari ukod razgradnje amonij-bikromata veći od volumena čvrstog reaktanta?

Ime i prezime: Dino Bešić dinobesic@hotmail.amis

Sto puta sam molio da nam šaljete pitanja JEDNO PO JEDNO!

Egzotermni procesi su oni u kojima se oslobađa toplina, a endotermni su oni u kojima se toplina troši. Kod gorenja magnezija je više nego očigledno da se toplina oslobađa, pa zaključujemo da je gorenje magnezija tipična egzotermna reakcija.

Da bi neka kemijska reakcija mogla započeti, reaktantima treba najprije dovesti neku energiju (to je tzv. energija aktivacije), neovisno o tome hoće li reakcija, kad jednom započne, biti egzotermna ili endotermna. Prema tome, da bi započela reakcija gorenja magnezija, magneziju smo morali dovesti toplinu.

Iznimno je važno uočiti razliku između energije aktivacije, tj. energije koju čestice moraju imati da bi uopće ušle u reakciju, i energije koja će se izmijeniti s okolinom tijekom reakcije.

Ja ne mogu znati kako ste vi točno ustanovili da je gorenje magnezija egzotermno, jer nisam nazočio pokusu što ga je izve(o/la) vaš nastavn(ik/ica), ali mogu s priličnom sigurnošću pretpostaviti da ste to ustanovili tako što ste opazili da se prilikom gorenja magnezija oslobađa toplina.

Što se tiče preostalih pitanja, molim da budu postavljena ponovno, jer u pravilu odgovaramo na jedno po jedno pitanje. Osim toga, vrlo slična pitanja (ako ne i ista) dobivali smo i prošle godine u ovo doba, pa pretraži prije toga i stare odgovore s ključnim riječima: bikromat, endoterm(an/na/no), egzotem(an/na/no), nepovrativ(a/o) itd. Štoviše, sjećam se i da je jedan od postavljača pitanja bio nezadovoljan odgovorom, pa se o toj temi razvila rasprava (pretraga po autoru: Zdravko, Kristian, Siniša, Marko...).

Napomena: spoj (NH4)2Cr2O7 se već desetak godina zove amonijev bikromat, a ne amonij-bikromat. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr