Na jednom predavanju bilo je rečeno da je koordinacija oko bakra u modroj galici oktaedarska, znači da ga okružuje 6 atoma ili skupina. Sa koliko je molekula vode okružen atom bakra u modroj galici? Da li se sulfat veže na Cu sa jednim ili sa dva kisikova atoma? I ako je koordinacija oktaedarska, zašto onda modra galica ne kristalizira u obliku oktaedra?

Ime i prezime: Ivan Novak inovak@net.hr

 


U strukturi motde galice svaki atom bakra je okružen s 4 molekule vode koje su oko njega razmještene u vrhove kvadrata. Uz to na bakar se vežu i dva sulfatna iona, svaki s po jednim kisikovim atomom, ispod i iznad ravnine tog kvadrata, što koordinaciju bakra čini oktaedarskom (deformiranom, jer su udaljenosti Cu-OSO3 bitno veće od udaljenosto Cu-OH2). Sulfatni ion pak nije vezan samo za jedan bakrov atom, već premošćuje dva susjedna, tako da se struktura zapravo sastoji od lanaca ...-Cu(H2O)4-O-SO2-O-Cu(H2O)4-O-SO2-O-... Peta molekula vode smještena je između lanaca i vezana je vodikovom vezom za sulfatni ion.
Što se tiče veze koordinacije metala i oblika kristala, ona ne postoji. Kao prvo, osim jedne koordinacijske jedinke u kristalu postoje i druge vrste. Kao drugo, simetrija kristala ovisi o tome kako se pojedine gradivne jedinice u kristalu međusobno poslože (struktura kristala modre galice, budući da se sastoji od paralelnih lanaca u kojima se izmjenjuju oktaedarski koordinirani bakrovi atomi i tetraedarski sulfatni ioni, ne izgleda kao hrpa oktaedara uredno posloženih jedan do drugoga, već je bolje možeš zamisliti kao paket špageta). Kao treće, oblik kristala uvjetovan je ne samo simetrijom kristala već i relativnim brzinama rasta kristala u različitim smjerovima, a one su pak uvjetovane kristalnom strukturom (što su u nekom smjeru međuatomske/molekulske sile jače, to u tim smjerovima kristal brže raste), ali i procesima na površini kristala, tako da na oblik kristala strahovito utječu uvjeti (otapalo, prisutstvo nečistoća, temperatura, tlak, koncentracija otopine...) pri kojima tvar kristalizira.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija