Pozdrav, bila bi vam zahvalna kad bi mi rješili ovaj zadatak: Reakcijom bakra i kisika mogu nastati bakrov(II) oksid i bakrov(I) oksid. 2Cu(s) + 2O2(g) --> 2CuO(s); rH°=-310 kJ/mol 2Cu(s) + 1/2O2(g) --> Cuo(s); rH°=-169 kJ7mol Izračunaj standardnu reakcijsku entalpiju za reakciju: Cu2O(s) + 1/2O2(g) --> 2CuO(s) Hvala unaprijed!

Ime i prezime: ivona milicevic ivonsy@net.hr

 


Da bi se riješio ovaj zadatak, potrebno je shvatiti tri stvari:
1) Entalpija nastajanja neke tvari definira se kao entalpija (često posve imaginarne) reakcije kojom navedena tvar nastaje izravno iz elementarnih tvari (u standardnom stanju). Iz ove definicije slijedi da je entalpija nastajanja elementarnih tvari (u standardnom stanju) 0 (dakle, npr. za "promjenu" Cu(s) -> Cu(s), ΔrH = 0, tj. da bi bakar bio bakar, ne moramo utrošiti energiju, niti će bakar samim svojim postojanjem energiju otpuštati - prilično očito, zar ne?)
2) Promjena entalpije u nekon procesu ovisi samo o početnom i konačnom stanju sustava, a ne o putu kojim se je iz jednoga dospjelo u drugo. To je izravna posljedica zakona o očuvanju energije; kada tomu ne bi bilo tako mogli bismo sastaviti takav sustav koji bi stalno otpuštao energiju i uvijek se vraćao u isto polazno stanje, tj. motor koji ne bi trošio gorivo, struju, niti se na bilo koji drugi način napajao. Imali bismo perpetuum mobile prve vrsti.
3) Jednadžbe reakcija kako ih u tekstu zadatka navodiš nisu dobro izjednačene, već bi imale glasiti
(I.) 2Cu(s) + O2(g) --> 2CuO(s); ΔrH°=-310 kJ/mol
(II.) 2Cu(s) + 1/2O2(g) --> Cu2O(s); ΔrH°=-169 kJ7mol
(III.) Cu2O(s) + 1/2O2(g) --> 2CuO(s)

I sada, energija koja se oslobađa oksidacijom bakra u CuO, kora biti jednaka, bez obzira događa li se to u jednom koraku (prva jednadžba reakcije), ili se bakar prvo oksidira u bakrov(I) oksid (druga reakcija) a potom se bakrov(I) oksid oksidira u bakrov(II) oksid (treća reakcija). To znači zbroj reakcijskih entalpija svih međukoraka (tj. II. i III.) mora biti jednak reakcijskoj entalpiji ukupne reakcije (tj. I.), tj.
ΔrH°(I.) = ΔrH°(II.) + ΔrH°(III.),
iz čega jasno slijedi
ΔrH°(III.) = ΔrH°(I.) - ΔrH°(II.).
Ostatak je zbrajanje i oduzimanje koje prepuštam tebi.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 



Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija