Zanima me kako cu znati gdje cu staviti koju vezu u nomenklaturi alkina.. Kako mogu znati gdje je trostruka a gdje dvostruka veza?

Ime i prezime: Sabina Sijercic sijercicsabina@yahoo.com

Alkini su nezasićeni ugljikovodici s trostrukom vezom, a alkeni s dvostrukom vezom. Tako ako primjerice moraš prikazati strukturnom formulom heks-1-en, ti znaš da je to alken, s obzirom na sufiks -en, te da je dvostruka veza između prvog i drugog C atoma u lancu. U slučaju da prikazuješ heks-1-en-3-in, ime ti govori da u spoju imaš i dvostruku i trostruku vezu, jer sufiks -in upućuje na trostruku vezu. Dvostruka veza se nalazi između prvog i drugog C atoma, a trostruka između trećeg i četvrtog.
Preporučam ti da u google upišeš IUPAC nomenclature of organic compounds, tamo ćeš naići na puno primjera za vježbu a i korisna pravila pri nomenklaturi organskih spojeva.
Pozdrav:)

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr