U udžbeniku kemije (Hus/Herak) ΔcHº glukoze na jednom mjestu je -2816kJ/mol, a na drugom -2802 kJ/mol. U stehiometriji od Sikirice je -2820 kJ/mol. Molim Vas da mi kažete koji je podatak točan za entalpiju izgaranja glukoze? Hvala i pozdrav, Marta

Ime i prezime: Marta Fiket mala_martha@hotmail.com

Najbolji podatak koji uspjevam naći za stendardnu entalpiju izgaranja glukoze je 2805,3 kJ mol-1 pri 298,15 K i uz nastajanje vode kao tekućine, odnosno 2538,5 kJ mol-1 pri istim uvjetima, ali ukoliko nasaje vodena para. Razlike ovakovih podataka u raznim izvorima ne trebaju previše čuditi; svako mjerenje ima izvjesnu pogrešku (ako se pogledju sve podatke koje si našla, vidi se da se razlikuju za manje od 1%). Uz to, mada ne jako, entalpija ipak ovisi i o temperaturi, tako da ako želimo biti precizni pri izražavanju, uz podatak o entalpiji nekog procesa nužno moramo reći i pod kojim je to uvjetima mjereno.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr