kako se rade kemijske jednadžbe,ja sam ih zaboravio i neznam kako se izjednačava jed. itd.hvala.

Ime i prezime: Stipe Car

Jednadžba kemijske reakcije shematski je prikaz jedinične kemijske pretvorbe, tj. reakcije kojom iz točno određenog broja molekula reaktanata nastaje točno određen broj molekula produkata.
Označimo s A, B i C reaktante, a sa Z, Y i X produkte neke kemijske reakcije. Jednadžba te kemijske reakcije tada glasi:
aA + bB + cC --> zZ + yY + xX,
gdje su a, b, c, z, y i x stehiometrijski koeficijenti reaktanata odnosno produkata (koji obično imaju vrijednosti malih prirodnih brojeva). Gorenavedena se jednadžba ima čitati kako slijedi: a jedinki (atoma, molekula, formulskih jedinki - ovisno o realnoj situaciji) A reagira s b jedinki B i c jedinki C pri čemu u jednoj elementarnoj kemijskoj pretvorbi daju z jedinki Z, y jedinki Y i x jedinki X.
Svaka od navedenih jedinki nužno se sastoji od atoma. Kako tijekom kemijske reakcije atomi ne mogu niti nastati, niti nestati, niti promijeniti svoju vrstu (dušik se ne može pretvoriti u ugljik), broj atoma pojedine vrste među reaktantima mora biti jednak broju atoma te vrste među produktima (primjerice, ukoliko smo u jedinkama reaktanata imali ukupno 12 atoma vodika, upravo ih toliko mora biti i među produktima). Zapis jednadžbe kemijske reakcije smatra se izjednačenim (uravnoteženim) ukoliko odražava gorenavedenu zakonitost. Jednadžba se izjednačava tako da se modificiraju koeficijenti a, b, c... dok se to ne postigne. Ne postoji jedan način na koji se to čini, no postoje razne pomoćne radnje kojima se to izjednačenje može postići. Primjerice, o izjednačavanju oksidoredukcijskih reakcija možeš pročitati u našem kemijskom udžbeniku. Često kod jednostavnijih reakcija bude prilično očito što treba učiniti (npr. jednadžba reakcije kojom iz vodika (H2 i kisika O2 nastaje voda H2O prilično očigledno glasi
2H2 + O2 --> 2H2O).
Problemu se može pristupiti i na "matematičkiji" način. Za gornji primjer, napišimo jednadžbu reakcije kao
aH2 + bO2 --> cH2O.
Izjednačavanje se sada svodi na traženje najmanjih prirodnih brojeva a, b i c za koje će broj kako atoma vodika tako i atoma kisika s lijeve strane strelice biti jednak onome s desne strane. Kako su i u molekuli vodika i u molekuli vode prisutna po dva atoma vodika to znači da mora vrijediti 2a = 2c, tj. a = c. Promatramo li dalje kisik, uviđamo da vrijedi 2b = c (u molekuli kisika su 2 kisikova atoma, dok je u molekuli vode samo jedan). Spojimo li to u jedan izraz dobijamo a = c = 2b. Želimo li dobiti najmanje prirodne brojeve za koje ovo vrijedi uzimamo da je b = 1, čime ujedno dobijamo i a = c = 2, što je jednako gorenavedenim koeficijentima.
Ukoliko ti još štogod nije jasno konzultiraj se sa svojim udžbenicima iz osnovne škole, a ako tada još uvijek budeš imao poteškoća, postavi preciznije pitanje.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr