mogu li se iz smjese npr metanola i toulena, kojima je vrelište na relativno niskoj temperaturi,izvući pojedine komponente(metanol i toulen)običnom destilacijom umjesto frakcijskom?Mislim da je rješenje vodena kupelj umjesto plamenika.Možete li mi odgovoriti što prije?

Ime i prezime: Kristian Nakić

Iskreno, nisam nikad probao razdvojiti smjesu metanola i toluena, ali s obzirom da je razlika vrelišta cca. 50ak Celsiusovih stupnjeva, mislim da ti za razdvajanje istih i ne treba bogzna kako sofisticirana oprema. Iako nisam siguran bi li bilo moguće postići potpuno razdvajanje, pretpostavljam da bi se dobar dio metanola mogao oddestilirati.

Naravno, ne vjerujem da bih se ikad upustio u razdvajanje takve smjese destilacijom, jer metanol je poprilično otrovan (iako ljudi obično preuveličavaju njegovu otrovnost), a opreza u kemiji nikad nije dosta.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr