Kako mogu dobiti bakrov(II)klorid nekim jednostavim postupkom ? Pozdrav

Ime i prezime: Luka Gulin Beleven@mail.inet.hr

Sve ovisi o tomu što imaš na raspolaganju i za što ti treba bakrov(II) klorid.
Ako ti treba čista sol, jednostavnije je pokušati ga kupiti.
Ako ga baš želiš sintetizirati, padaju mi na pamet dvije mogućnosti. Jedna je da otopiš komadić bakra u otopini vodikovog peroksida i klorovodične kiseline, a druga da u vodi otopiš modre galice i dodaješ sodu (nju se može kupiti kao kristalnu sodu ili pripraviti prženjem sode bikarbone) dok se većina bakra ne istaloži kao smjesa karbonata i hidroksida. Talog zatim malo ispereš i otopiš ga u klorovodičnoj kiselini.
U oba slučaja potrebno je dobiti kristale iz otopine. Može se naprosto ostaviti otopinu da voda iz nje ispari (procedura za lijenčine) ili ju upariti i ostaviti da se ohladi. Kako god učinio, nastat će kristalići bakrovog(II) klorida dihidrata. Pri 100 °C dihidrat bi trebao otpustiti vodu i prijeći u bezvodnu sol.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr