Molim Vas da mi kažete nešto više o argonu, njegovim spojevima... Znam da se koristi za zavarivanje, pa me zanima da li štetno utječe na zdravlje čovjeka? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Josipa Kovač josipakovac88@net.hr

Kako nisam baš neki poznavalac argona, preporučam ti da pogledaš što o njemu piše u wikipediji.
Primijetit ćeš u tekstu da nerado stupa u veze s drugim atomima pa mu nije poznato previše spojeva. Osim tamo spomenutih HArF i ArF2, otkriveni su i FArCCH i FArSiF3 te još nekolicina njih (ako te jako zanimaju, možeš u neku tražilicu utipkati "argon compounds"). Naravno, svi su ti spojevi prilično nestabilni pri nama normalnim uvjetima.
Sam po sebi, argon čovjeku ne može ništa. Eventualno se je moguće istim ugušiti, ali tu je ključna stvar ipak nedostatak kisika.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr