Ovako; u školi smo dobili pitanja za odgovoriti, ali ja nigdje ne pronalazim odgovor. Malo kasno palim, ali mi to treba za sutra ujutro. Ali i ako ne stignete dotad, molim Vas odgovorite, tek toliko da znam za ubuduće. Dakle, pitanje je: Navedite boje: vodene otopine olovo(II)nitrata, olovo(II)sulfida, vodene otopine kadmij nitrata i kadmij sulfida. Kako smo dokazali koja boja pripada kojem sulfidu?

Ime i prezime: Vesna Magjarević vesnamagjarevic@yahoo.com

Vodene otopine olovova(II) nitrata i kadmijeva nitrata bezbojne su. Olovov(II) sulfid je crne, a kadmijev sulfid žute boje.

Kako utvrditi koje je boje koji sulfid? Jednostavno, u otopine olovova(II) nitrata i kadmijeva nitrata valja dodati kakav izvor sulfidnih aniona, recimo tioacetamid i zagrijati do pojave taloga.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr