što je to tyndallov efekt?

Ime i prezime: ines blazincic ines_blazincic@hotmail.com

Raspršenje svjetlosti na koloidnim sustavima opisao je Tyndall 1871. godine. On je bijelom svjetlošću obasjavao zlatni sol. Gledajući u smjeru okomitom na smjer širenja bijele svjetlosti opazio je plavu svjetlost.
Teoriju raspršenja svjetlosti izvorno je razradio Rayleigh, iste, 1871. godine. Prema Rayleighevom izrazu intenzitet raspršene svjetlosti obrnuto je proporcionalan njenoj valnoj duljini.
Stoga se plava svjetlost jače raspršuje od crvene. Gledamo li po danu u nebo vidimo sunčevu svjetlost raspršenu na molekulama zraka i česticama prašine (u nizu kutova raspršenja) te nebo vidimo plavo. U povečerje gledamo izravno u Sunce i nebo je crvene boje jer je plavo svjetlo selektivno rasprešeno ustranu od smjera izravnog zračenja.
Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr