Kako prepoznati formulsku jedinku u spoju,a ne misliti da je to molekula ? Matija

Ime i prezime: Matija Štefanić Matija.Stefanic@public.srce.hr

Matija, formulska jedinka je opći pojam za sve vrste kemijskih formula. Molekulska formula izražava točan sastav i borj pojedinih vrsta u molekuli, empirijska formula izražava sastav kao najmanji cjelobrojni omjer pojedinih atomskih vrsta, primjerice za benzen molekulska formula je C6H6, a empirijska CH. Kemijske formule ionskih spojeva su empirijske formule. Izraz formulska jednika najčešće koristimo pri čitanju jednadžbi kemijskih reakcija u kojima sudjeluju ionski spojevi. Naime izraz NaCl(aq) pročitati ćemo kao jedna formulska jedinka natrijevog klorida kakva je u vodenoj otopini. Neprikladno bi bilo reći molekula natrijevog klorida s obzirom da su u otopini realno prisutni natrijev i klorid ion. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr