Poštovani! Iznimna mi je čast što imam priliku obratiti Vam se. Htio bih postaviti nekoliko pitanja u vezi zadataka što ih rješavam u ovoj strci prije Natjecanja. Bio bih Vam iznimno zahvalan ako biste našli vremena i odgovorili mi u najkraćim crtama: 1) Možete li mi objasniti što predstavlja "volumen zraka što ga neka tvar istisne u aparatu V. Meyera pri određenoj temperaturi i tlaku"? 2) Je li točan podatak da iz 6400 g otopine bakrova(II) sulfata pentahidrata zasićene pri 40 C hlađenjem na 30 C iskristalizira 500 g kristala? 3) Možete li mi objasniti što znači da "100 000 kg pirita sadrži 40% sumpora", odnosno što čini ostalih 60%? I za kraj, ispričavam Vam se na oduzetom vremenu. Bez obzira na odgovor, još se jednom iskreno zahvaljujem.

Ime i prezime: Mario Šestan mario.sestan@ka.hinet.hr

Mario,

1) Volumen istisnutog zraka jednak je volumenu nastale plinovite faze (u ovom slučaju volumenu pare, metoda za mjerenje tlaka pare). Množinu čestica zraka možeš poistovjetiti s množinom čestica pare.
2) Prema meni poznatim podacima o topljivosti 500 grama bi bilo nekih stotinjak grama previše. Ukoliko podatak nije vjerodostojan to umanjuje kvalitetu zadatka no ne čini ga ne riješivim.
3) Ostalih 60 % čini željezo i vjerojatno nečistoće. (Maseni udjeli?! Što je s tvojim proteklim školovanjem? :)))) Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr