mučim se cijelo popodne s ovim zadatkom...molim vas POMOZITE što prije!! koliko se topline oslobodi reakcijom 0.02 g natrija s vodom, ako je ΔrH= -368.56 kJ/mol.?? reakcija glasi: 2Na(s)+ 2H2O(l)---> 2NaOH(aq)+ H2(g) unaprijed HVALA!!=)

Ime i prezime: marin m-knez@hotmail.com

Za početak je potrebno preko (zadane) mase i (poznate) molarne mase natrija izraziti množinu istog.

n(Na) = m(Na) / M(Na) (*)

Dalje, valja razmotriti samu jednadžbu reakcije
2Na(s) + 2H2O(l) → 2NaOH(aq) + H2(g)
za koju je zadana i molarna promjena entalpije ΔrH = –368,56 kJ/mol. Očito su u svaku elementarnu pretvorbu uključena dva atoma natrija, pa će broj (a tako i množina) istih biti dvostruko manji od broja (odnosno množine) atoma natrija.

Sad se napokon može napisati:

ΔH(uk) = 1/2 * n(Na) * ΔrH

Ili, iskoristi li se i (*):

ΔH(uk) = 1/2 * ( m(Na) / M(Na) ) * ΔrH

Uvrsti li se poznate iznose, dobiva se:

ΔH(uk) = 1/2 * ( 0,02 g / 22,989768 gmol–1 ) * ( –368,56 kJ/mol )

Na kraju, rješenje je:

ΔH(uk) = –0,16 kJ

Ili pak:

ΔH(uk) = –160 J

Važno je napomenuti dvije stvari:

1. Konačno rješenje nije rezultat preciznog računa. Problem je što je masa natrija zadana samo s jednom značajnom znamenkom - valjalo bi preciznije izmjeriti masu natrija. Zato bi, uz poštivanje pravila preciznog računa, točno rješenje (za zadanu masu natrija od 0,02 g) bilo
ΔH(uk) = –2 * 102 J.

2. Odgovor na pitanje iz zadatka nije ekvivalentan rješenju. Naime, u pitanju se zapravo traži iznos topline, gdje se riječju "oslobodi" implicira negativan predznak promjene entalpije. Zato točan odgovor na pitanje iz zadatka glasi "160 J" (naravno, uvaži li se prva napomena).

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr