napišite mi ukratko što proučava analitička kemija i na koji princip radi areometar i saharometar.

Ime i prezime: sven stojanović vladostojanovic@inet.hr

Analitička kemija bavi se proučavanjem i razvijanjem različitih postupaka i metoda u razdvajanju tvari iz smjese, njihovom kvalitativnom identifikacijom i izolacijom, kvantitativnim dobivanjem (u što većim količinama u čistom stanju) te usavršavanjem postojećih i izradom novih uređaja za gornje svrhe.

Areometar je instrument kojim se izravno mjeri gustoća tekućine. Instrument se uroni u uzorak tekućine, postavi u sredinu (kako bi se izbjegao lom svjetlosti) i očita vrijednost gustoće. Za više različitih uzoraka koristi se komplet areometara jer je svaki areometar zasebno baždaren.
Saharometar je samo posebno baždareni areometar koji služi isključivo za određivanje šećera u otopini.

Nadam se da si zadovoljan odgovorom, i oprosti na duljem čekanju, ovdje je stvarno uvijek velika gužva, pa neka pitanja jednostavno previdimo (a tvoje to svakako nije zaslužilo).

Odgovorio: Marko Grba