bok!možete mi reći kako odrediti iz nekog spoja koliko je koji element valentan?

Ime i prezime: ana marić anchy_08@net.hr

Po tome koliko je atom drugog atoma valentan. Primjerice, treba odrediti koliko je valentan sumpor u spoju SO2. Ako znamo da je kisik dvovalentan, a to bismo trebali znati, onda sumpor u tom spoju mora biti četverovalentan, jer atom sumpora veže dva atoma dvovalentnog elementa, a dva puta dva su četiri. Drugi primjer: treba odrediti valenciju ugljika u spoju CH4. Znamo da je vodik jednovalentan, pa ako ugljik veže četiri atoma jednovalentnog elementa, onda je on četverovalentan, jer je četiri puta jedan jednako četiri.

O pojmu valencije dosta smo pisali na e-školi, pa svakako pretraži i stare odgovore pomoću tražilice s ključnom riječju valencija. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr