Ja sam znanstvenik i nedavno sam dovrsio svoj lbaratorij i radio sam pokuse! Ali nije mi jasno da li sam ja taljenjem bakra i sumpora u eprueti dobiio bakrov(II) sulfat? I kako se dobiva modra galica od njega? Mislim kako se dobiva 5 H20 a kako H20?? HVALA

Ime i prezime: Luka Bajamić ronaldinho111@net.hr

 


Kako taj pokus sam izvodio nisam, prisiljen sam tek nagađati što se zbilo u tvojoj epruveti.
Pretpostavljam da si dobio manju količinu crnosmeđe krutine. Nju kemičari nazivaju bakrovim(II) sulfidom.
No, i to ostavljam pod upitnikom jer talište bakra je pri 1084.62 °C, a vrelište sumpora pri 444.6 °C, što predstavlja stanovitu zapreku ako ih želiš rastaliti u istoj epruveti.
Ako se izuzme mogućnost da si radio s praškastim bakrom, ostaje najvjerojatnije to da imaš komad bakra presvučem slojem bakrovog(II) sulfida.

Dobivanje modre galice iz bakrovog(II) sulfata nije naročito težak zadatak. Potrebno je samo pripraviti vruću prezasićenu vodenu otopinu bakrovog(II) sulfata i ostaviti istu da se ohladi pa će iz nje iskristalizirati bakrov(II) sulfat pentahidrat (čiji je trivijalni naziv modra galica). Žarenjem tog spoja pri 110°C dobije se bakrov(II) sulfat monohidrat.

Iz bakrovog(II) sulfida također je moguće dobiti modru galicu. Najjednostavniji način je otopiti ga u sumpornoj kiselini. Oni koji to učine imaju čast uživati u "mirisu" sumporovodika.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija