Sto su: a) solvati, b) polimorfi, c) pseudopolimorfi i d) kokristali?

Ime i prezime: Leona Megilivric leona1998@gmail.com

Svi su navedeni pojmovi vezani uz kristale.
Solvati nastaju kada tvar kristalizira iz otopine tako da u kristalnu strukturu ulaze i molekule otapala (solventa). Ukoliko je to otapalo voda, obično de rabi naziv hidrati.
Polimorfima nazivamo tvari koje imaju jednak molekulski sastav, ali su molekule u različitim polimorfima drugačije posložene u kristale. Primjeri polimorfije uključuju rompski i monoklinski sumpor (oba se sastoje od molekula S8, ali su te molekule drugačije razmještene u prostoru) i kristalne modifikacije kalcijeva karbonata (kalcit, aragonit, vaterit...). Pojedini polimorfi mogu imati bitno različita svojstva (čvrstoću, tvrdoću, topljivost, talište). Oni mogu nastajati pod različitim uvjetima, ali isto se tako može dogoditi da iz iste otopine iskristalizira više različitih polimorfa. Polimorfija je vrlo česta pojava i vjeruje se da gotovo svaka tvar može kristalizirati na više od jednog načina. Primjera radi, osim uobičajenog leda, poznato je još desetak različitih polimorfa vode. Zanimljivo je da ukoliko je jedan polimorf nestabilniji od drugoga prvo će iz otopine iskristalizirati upravo on, no kada jednom nastane stabilniji polimorf može se dogoditi (doduše rijetko) da se onaj nestabilniji više ne može dobiti. Uopće. Nikada više...
Pseudopolimorf je pomalo nezgodan termin koji u praksi zapravo znači isto što i solvat. Termin bi imao značiti "lažni" polimorf, tj. polimorf koji to nije. On nije pravi polimorf jer nema isti kemijski i molekulski sastav kao i "srodni" spoj, razlikujući se u tomu što sadrži otapalo (ili drugačije otapalo).
Kokristal je tvar koja u svojoj kristalnoj strukturi sadrži dvije ili više (neutralnih) molekula. Razlika između solvata i kokristala je u tomu što tvari koje se sastoje iz molekula koje čine kokristal pri istim mogu kristalizirati i zasebno, tj. krutine su. Primjerice ukoliko se pomiješaju otopina nekakve karboksilne kiseline i otopina nekakvog amida, moguće je dobiti kristale u kojima će biti prisutne obije molekule.
Zanimljiva je veza između polimorfije i stvaranja kokristala; one tvari koje lako kristaliziraju u više polimorfe lakše kokristaliziraju os drugim tvarima od onih koje imaju zamo jedan stabilni polimorf.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr