1)Uspostavite relaciju između elektronske konfiguracije iona N i C-atoma u pobuđenom stanju . Stvaraju li ove čestice jednake kemijske veze ? Usporedite strukture amonijevog iona NH4 i metana.Predložite strukturu fosfonijevog iona PH4 prema svojstvu da PH4 sadrži česticu P . Ako je N nitratnom ionu NO3 , možemo li nastaviti dalje s analogijom , da se ovdje radi o tetraedarskoj strukturi (sp3 - hibridizacija) 2)Izračunajte omjere radijusa (r(a)/r(b)) u kristalnoj strukturi za trigonalnu , tetraedarsku i oktaedarsku koordinaciju . Ukoliko smatrate da je numeričko izražavanje jednostavnije , onda izračunajte najveći radijus atoma koji se može smjestiti u trigonalnu , tetraedarsku i oktaedarsku interpretaciju , ako se atomi "dodiruju" i imaju radijus 0.28 nm. Ako je moguće možete li objasniti ove zadatke. Unaprijed zahvaljujem!

Ime i prezime: marko pehnec marko.pehnec@vz.t-com.

Marko, kao prvo ponovit ću naše vječne molbe: Ne postavljajte odjednom više pitanja.
Kao drugo reći ću da me jako žaloste ovakva pitanja.
Čemu uopće ona služe?

a) Uspostavite relaciju između elektronske konfiguracije iona N i C-atoma u pobuđenom stanju . Stvaraju li ove čestice jednake kemijske veze?

S obzirom da nije jasno u kojem pobuđenom stanju (barem meni) ne mogu odgovoriti na njega.

b) Usporedite strukture amonijevog iona NH4 i metana.

Obje su tetraedarske. (Toliko o usporedbi. :))

b) Predložite strukturu fosfonijevog iona PH4 prema svojstvu da PH4 sadrži česticu P. Ako je N nitratnom ionu NO3 , možemo li nastaviti dalje s analogijom , da se ovdje radi o tetraedarskoj strukturi (sp3 - hibridizacija)

Nerazumljivo.
Analogija neshvatljiva.
Tetraedarska građa i hibridizacija su dva potpuno različita pojma ne znam što bih trebao učiniti, a iskreno ne da mi se ni pogađati.

2)Izračunajte omjere radijusa (r(a)/r(b)) u kristalnoj strukturi za trigonalnu , tetraedarsku i oktaedarsku koordinaciju . Ukoliko smatrate da je numeričko izražavanje jednostavnije , onda izračunajte najveći radijus atoma koji se može smjestiti u trigonalnu , tetraedarsku i oktaedarsku interpretaciju, ako se atomi "dodiruju" i imaju radijus 0.28 nm.

Ukoliko su tetraedar-ska i oktaedar-ska onda bi bilo lijepo pisati i trignon-ska.
Stavi si tri kuglice jednake veličine na stol, postavi ih tako da jedna drugu dodiruju i razmisli kako ćeš izračunati koliki je promjer kuglice koju možeš progurati kroz rupu između njih. Shvatiš li to moći ćeš izračunati i ostale primjere samo trebaš tako složiti kuglice (njih 4 i njih 6).
Ovo je jedino pitanje koje ima nekog smisla. :))

Pozdrav.

P.S.

Ako nije tajna reci nam za što ti to treba i odkuda ti ta pitanja.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr