Puno pozdrava, jedno pitanje koje mi treba za prijamni pa ako može što prije, hvala unaprijed: Koji spoj od navedenih može postojati kao cis i trans izomer? 1-brom-2-propen 2-brom-1-propen 1-brom-2-metil-2-propen 1-brom-1-propen Meni se neke stvari čine malo nelogičnima, ali pitanje je prepisano iz skripte. Unaprijed hvala. Nina

Ime i prezime: Nina Gregl deepblueocean13@yahoo.com

Nina,

pitanja za prijemne ispite moraju biti isključiva, a kako je mnogo dobrih đaka na prijemnom ispitu, to neka pitanja valja katkad više puta pročitati. Tako je i kod ovoga pitanja važno dobro pročitati pitanje. Iz tvoga pitanja pretpostavljam da znaš što je izomerija, pa ću ti samo pomoći kako da najbolje odgovoriš na ovo pitanje. Najbolje što možeš učiniti jest da molekule iz ispitnoga pitanja crtaš oko dvostruke veze, tj. da dvostruku vezu propenâ nacrtaš prvu. Zatim dodaj ugljikove atome na krajeve veze, a zatim supstituente na tim dvama ugljikovim atomima (dakle, zamisli da krećeš od crtanja etena, mada zapravo crtaš supstituirani propen!). Sve što trebaš nakon crtanja učiniti je da pogledaš u ugljikove atome vezane dvostrukom vezom (ono što si prvo nacrtala) i nađeš molekulu u kojoj ni na jednom od dva atoma vezana dvostrukom vezom nemaš vezana dva ista atoma ili skupine. U tvojim primjerima, u 3 molekule su na jednom ugljikovom atomu vezanom s drugim dvostrukom vezom vezana po dva atoma vodika, a u jednoj molekuli (ona koju tražiš) je na svaki ugljikov atom vezan dvostrukom vezom vezan po jedan vodikov atom i još ponešto.

Pozdrav!

Odgovorio: Brunislav Matasović   brunislav.matasovic@irb.hr