Imam nekoliko pitanja vezanih za nomenklaturu organskih spojeva. 1. Kako bi se mogao nazvati spoj racionalne formule: HO-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-OH CH2 CH2 OH tj. zanima me da li je supstituent ta trečem C-atomu hidroksietil 2. Ako u spoju postoji više od jedne funkcionalne skupine kako možemo znati koja ima prioritet u nomenklaturi? 3. Kako se naziva spoj racionalne formule: benzenov prsten-CH2-CH2-OH tj. da li se uzima da je osnova benzenov prsten ili je osnova CH2-CH2 na kojoj je fenilna skupina?

Ime i prezime: Dejan Radanović d-radan@hotmail.com

(1) Negdje si pogriješio u pisanju formule. Pretpostavljam da si htio napisati HOCH2CH2CH(CH2CH2OH)2. Taj se spoj zove 3-(2-hidroksietil)pentan-1,5-diol, dakle supstituent na trećem ugljikovom atomu glavnog lanca zove se 2-hidroksietil.

(2) O prioritetu funkcionalnih skupina kod imenovanja organskih spojeva već sam pisao. Upiši riječ prioritet u tražilicu e-škole.

(3) Zadani spoj zove se 2-feniletanol, tj. osnova je etan, supstituenti su fenilna i hidroksilna skupina, pri čemu hidroksilna skupina ima prednost.

Treba naglasiti da je kod imenovanja spojeva u pojedinim slučajevima dopušteno odstupiti od uobičajenog redoslijeda prioriteta. Primjerice, ako raspravljamo o supstituiranim etanima (kloretan, brometan itd.), i u raspravi spominjemo spoj C6H5CH2CH3, tada ga u kontekstu rasprave možemo imenovati feniletan, iako bi njegovo ime prema pravilima prioriteta glasilo etilbenzen. Kod kemijskog je imena najvažnije da ime točno i precizno opisuje strukturu, a nije nužno da jednoj strukturi pripada jedno i samo jedno "ispravno" ime.

Želiš li saznati više o kemijskoj nomenklaturi, pročitaj si članak "Što treba znati o hrvatskoj kemijskoj nomenklaturi?". Do članka možeš doći klikom ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr