kako se odredjuje valencija???

Ime i prezime: marko tulic jak@net.hr

Valenciju pojedinog atoma u molekuli najlakše ćeš odrediti tako da si zamisliš model molekule načinjen od plodova kestena i čačkalica. Broj čačkalica koje vire iz jednog kestena jest valencija tog kestena (tj. atoma).

Model molekule vode izgleda otprilike ovako: H–O–H. Budući da iz atoma vodika viri jedna veza (čačkalica), on je jednovalentan, a budući da iz atoma kisika vire dvije veze, on je dvovalentan.

Model molekule ugljikova dioksida izgleda ovako: O=C=O. Budući da iz atoma ugljika vire četiri veze (čačkalice), on je četverovalentan, a budući da iz atoma kisika vire dvije veze, on je dvovalentan.

Model molekule cijanovodika izgleda ovako: H–C≡N. Budući da iz atoma ugljika vire četiri veze (čačkalice), on je četverovalentan. Iz atoma vodika viri jedna veza, pa je on jednovalentan, a iz atoma dušika vire tri veze, pa je dušik u molekuli cijanovodika trovalentan.

Naravno, za početak je dobro naučiti napamet valencije atoma s kojima se najčešće susrećemo: vodik, fluor i svi elementi prve skupine uvijek su jednovalenti, kisik je uvijek dvovalentan, elementi druge skupine (npr. Mg, Ca...) također su uvijek dvovalentni...

Uostalom, o svemu tome sam već mnogo puta pisao na e-školi, pa pretraži i stare odgovore. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr