kako ide formula sa : dva iona trovalentnogkroma i tri sulfatna iona.... i neki elementi imaju vise valencija kao npr. sumor ima 2,4,6 i koju ja sad da uzmenem???

Ime i prezime: ivan w habibishotgun@net.hr

(1) Tražena formula glasi Cr2(SO4)3.

(2) U slučajevima kada imamo posla s elementom koji može imati više valencija, uzimamo onu koja se odnosi na konkretan slučaj koji promatramo. Primjerice, u spojevima H2S, Na2S, ZnS, CH3CH2SH itd. sumpor je dvovalenan, u spojevima SO2, H2SO3, (CH3)2SO itd. sumpor je četverovalentan, a u spojevima SF6, SO3, K2SO4 itd. sumpor je šesterovalentan.

Kako možemo znati da je sumpor u SF6 šesterovalentan? Pa jednostavno: znamo da je fluor uvijek jednovalentan, pa onda atom koji veže šest atoma jednovalentnog fluora mora biti šesterovalentan. A kako znamo da je sumpor u molekuli SO2 četverovalentan? Znamo da je kisik uvijek dvovalentan, pa onda sumpor mora biti četvarovalentan. I tako dalje za svaku pojedinu molekulu.

(3) Molim da se ubuduće potpišeš punim imenom i prezimenom. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr