Štovani gospodinu Judaš. Zahvaljujem na predloženom pokusu dobivanja nitratne kiseline na stari način. Molim Vas da mi napišete kemijsku reakciju koja se dogodi tijekom pokusa i objasnite koja je uloga pojedinih reaktanata u samome pokusu. Smije li se umjesto aluminijeva selfata oktahidrata upotrebavljati kalijev-aluminijev sulfat odekahidrat. Zahvaljujem.

Ime i prezime: Momir Mališ momir.malis@ka.hinet.hr

Momire, ovako ćemo napraviti. Nisam pokušavao s aluminijevom stipsom, no to nije rqazlog da ti ne probaš. Ono što je tu važno je zapravo prisutnost aluminijevog iona pa bi moglo ići. Valja probati, lagano grijati i s osjećajem destilirati i mislim da bi to moglo ići. Ukoiko ne bude išlo onda ću ti po Marku poslati ono što ti fali. Ostale stvari poslati ću ti kao word dokument dodan e-mailu na tvoju osobnu adresu za koji dan, a onda ćemo to poslije dodati ovom odgovoru. OK? Pozdrav i dobro se spremi za zadaću.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr