Kako se izračunava relativna molekulska masa?

Ime i prezime: Tea Šegota samojed@net.hr

Relativna masa zadane molekule izračunava se tako da se zbroje relativne mase svih atoma od kojih je dotična molekula sastavljana. Primjerice, recimo da treba izračunati relativnu molekulsku masu sumporova dioksida. Molekula sumporova dioksida sastavljena je od jednog atoma sumpora i dva atoma kisika, što vidimo iz njezine kemijske formule SO2. Prema tome relativnu molekulsku masu sumporova dioksida izračunat ćemo tako da zbrojimo relativnu atomsku masu sumpora s dvjema relativnim atomskim masama kisika:

Mr(SO2) = Ar(S) + 2Ar(O)

Relativnu masu sumporova atoma pronaći ćemo u periodnom sustavu elemenata, a tamo ćemo pronaći i relativnu atomsku masu kisika. One iznose Ar(S) = 32,07 i Ar(O) = 16,00. Uvrštavanjem u gornju jednadžbu dobivamo:

Mr(SO2) = 32,07 + 32,00 = 64,07

Nadam se da sada više ne bi trebalo biti problema. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr