Imama nekoliko pitanja. Koja je jednadžba kemijske reakcije između kalcij-karbonata i klorovodične kiseline i kojim su agregatnim stanjima produkti? Čemu služi i zašto se klorkalcijeva cjevčica dok se ne upotrebljava drži zatvorenom. Molim odgovore što prije! Hvala.

Ime i prezime: Marko

Jednadžbu kemijske reakcije napisao sam malo prije u odgovoru na pitanje Ive Božića.

Klorkalcijeva cjevčica je staklena cijev najčešće koljenastog oblika s kuglastim zadebljanjem u sredini (slika: ovdje) koja napunjena bezvodnim kalcijevim kloridom služi za osiguranje suhih uvjeta u aparaturama u kojima se odvijaju kemijske reakcije osjetljive na vlagu. Naime, bezvodni kalcijev klorid ima svojstvo da na sebe veže molekule vode i na taj način uklanja vlagu iz zraka sušeći okolni zrak. Dok se ne upotrebljava, klorkalcijeva cijev drži se zatvorenom zato da se bezvodni kalcijev klorid u njoj ne bi nepotrebno trošio reagiranjem s vlagom iz okolnog zraka.

Molim postavljače pitanja da se ubuduće potpisuju punim imenom i prezimenom. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr