Pozdrav imam dva pitanja. 1.pitanje:Mora li biti točno određena masa svakog pojedinog reaktanta u reakciji kiseline i metala 2.pitanje:Postoji li koji način da se izračuna masa produkta prema zakonu o očuvanju mase ako znamo mase reaktanata. Primjer: Imamo 7%-tnu klorovodičnu kiselinu mase 1 Kg i 500 grama cinka Kolika će masa biti Vodika a kolika cinkovog klorida. Zn(s)+HCl(aq)=ZnCl2(aq)+H(g)

Ime i prezime: Luka Gulin Beleven@mail.inet.hr

(1) Želiš li da nastanu samo produkti (sol i vodik), tj. da nakon reakcije ni jednog reaktanta ne preostane, tada za zadanu količinu jednog reaktanta treba uzeti točno određenu količinu drugoga.

(2) Jako dobro pitanje. Pokušaj najprije izračunati koliko ima atoma cinka u 500 g cinka i koliko ima molekula HCl u jednom kilogramu 7 %-tne klorovodične kiseline. Zatim uzmi u obzir da jedan atom cinka reagira s dvije molekule HCl (dakle, ne onako kako si ti napisao u jednadžbi), pa pokušaj izračunati koliko je točno kiseline potrebno za reakciju s 500 g cinka tako da je bude taman dovoljno (tj. ni premalo, ni previše). Kreneš li tako razmišljati, mogao bi sam doći do odgovora. Zapneš li, javi nam se ponovno pa ćemo ti pomoći. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr