Imam jedno pitanje, a u svezi je s 3D prikazom organskih molekula. Jasno mi je da se 3 atoma smjeste u ravninu papira, četvrti ispod nje, a peti iznad. Buni me to što za onaj atom koji je ispod netko koristi isprekidanu crtu ili niz okomitih isprekidanih crtica koje se sužavaju prema C-atomu ili isto to, s time da su crte prikazane kao mali "tornado". Sad se ja pitam kako bi bilo najpravilnije označiti vezu s tim atomom koji je ispod ravnine?

Ime i prezime: Ivan Novak inovak@vip.hr

Za prikazivanje atoma koji je ispod ravnine papira preporučuje se rabiti niz okomitih isprekidanih crtica koje se sužavaju prema ugljikovu atomu, a šire prema supstituentu. Međutim, zbog uvriježenosti, prihvatljivim se smatra i obrnuto crtanje, tj. da se crtice sužavaju prema supstituentu, a isto tako i treća mogućnost kod koje su okomite crte jednake veličine na oba kraja veze, tj. gdje veza nema oblik klina (IIIIIII). Neprihvatljivom se smatra uporaba isprekidane crte (-----) kao oznake da ligand (supstituent) leži ispod ravnine papira, jer je isprekidana crta znak za djelomičnu vezu ili veznu interakciju (npr. za vodikovu vezu, koordinacijsku vezu i sl.). Isto tako, neprihvatljiva je uporaba valovite veze (to je ona koju si ti nazvao "tornado") u tu svrhu, jer je to oznaka koja znači da supstituent može biti i iznad, i ispod ravnine papira (npr. kada se želi naglasiti da se radi o smjesi stereoizomera).

Inače nedavno je Međunarodna unija za čistu i primijenjenu kemiju (IUPAC) izdala opširan službeni dokument s preporukama o načinu prikazivanja stereokemijske konfiguracije gdje su te stvari vrlo iscrpno objašnjene. Do dokumenta možeš doći klikom ovdje, vjerujem da ćeš u njemu naći odgovore na svoja pitanja. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr