Molim vas zanima me da li su benzen i acetilen stetni za kozu,ako jesu u kolikoj mjeri, jer sam dobila informaciju da se nalaze u mnogim kozmetickim preparatima tacnije kremama,odgovor potreban sto prije, unaprijed zahavaljujem

Ime i prezime: indira hitech_bh@hotmail.com

Benzen je kancerogen kako god da uđe u nas i teško da je itko toliko lud da si truje kupce (s farmaceutima bi teorija zavjere još kako-tako funkcionirala, ali kozmetičarska ne drži vodu ništa bolje od prosječnog sita).
Za acetilen pak ne znam kako bi djelovao na kožu, a iz ono malo iskustva što ga imam s tim plinom ne mogu potvrditi da takovo djelovanje uopće postoji.
U Hrvatskoj postoji jedna lista na kojoj se nalaze spojevi koje se u kreme ne smije stavljati (na stranu što je ista poprilično nepismena). Benzen je među njima, ali ne i acetilen, iz čega se može zaključiti da je on ili potpuno bezopasan ili da se u kremama nikad nije koristio (što itekako ima smisla ako se prisjetimo da je u pitanju plin).
Preostaje još mogućnost da se radilo o nekim derivatima spomenutih spojeva te da je ta informacija do tebe došla iskrivljena. Tu ti ne mogu puno pomoći. Dobro preispitaj svoj izvor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr