E ovako,dobili smo pitanje od profesora hemije kako to da se fluoridnijoni nalaze u pastama za zabe a toksicni su?nasla sam nesto ovdje u vasim odgovorima ali ne konkretno pa ako imate odgovor na moje pitanje super :)i hvala!Dobro je da postoji ovako nesto.

Ime i prezime: Lucija

 


Istina je da su fluoridni ioni toksični pri visokim koncentracijama, tako ih možemo pronaći primjerice u otrovima za štakore, raznim insekticidima, itd.

No 1901. je zubar iz Colorada, F.S. McKay, uočio smeđe mrlje na zubima svojih pacijenata, te da većina tih pacijenata nije imala karijes. Pretpostavio je da je uzrok nešto što se nalazi u lokalnoj vodi.

Njegove su sumnje potvrđene 30-ih godina 20. st. razvojem analitičke kemije: u lokalnoj je vodi otkriven visok udio fluoridnih iona (12 ppm). Dalja ispitivanja pokazala su da je razina fluoridnih iona do 1 ppm izuzetno korisna pri smanjenju pojave zubnih karijesa, a bez pojave fluoroze.

Tada se počinje s dodavanjem fluorida u zubne paste, kuhinjsku sol, te s fluoridacijom vode, čime se znatno smanjuje broj karijesa u svijetu.

Zubi i kosti pretežno su sastavljeni od hidroksiapatita Ca5(PO4)3OH, koji je topljiviji od fluoroapatita u kiseloj okolini u usnoj šupljini.

Ca5(PO4)3OH(s) + F-(aq) → Ca5(PO4)3F(s) + OH-(aq)

Hidroksiapatit se otapa već pri pH 5,5:

Ca5(PO4)3OH(s)+4H3O+(aq) → 5Ca2+(aq) +3HPO42-(aq) +5H2O(l)

Fluoroapatit se, naprotiv, otapa tek pri pH 4,5.

Očito je da fluoridi sprečavaju nastanak karijesa sprečavanjem demineralizaciju cakline.

Također, fluoridi inhibiraju djelovanje bakterija "zaslužnih" za nizak pH u usnoj šupljini. To su bakterije koje prerađuju ugljikohidrate iz zubnih naslaga proizvodeći, među ostalim, i mliječnu kiselinu koja snižava pH usne šupljine.

Nadam se da sam bar malo pomogla :)

Pozdrav,

Odgovorio: Matea Vlatković   mvlatkovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija