Štovani Pripremam ispit iz analitičke kemije i imam neke nejasnoće pa Vas molim za pomoć 1. Kada je potrebno uzeti u obzir doprinos disocijacije vode na kiselost otopine jake kiseline? Kada je potrebno uzeti u obzir doprinos disocijacije vode na pH otopine jake baze?Objasnite na primjeru klorovodične kiseline i natrijeve lužine! 2. Je li moguće kvantitativno odijeliti kadmijev ion od bakrovog iona taloženjem sa H2S ako otopina sadrži 0.1 mol/dm3 svakog kationa? KptCdS=2x10-28 ;KptCuS=6x10-36 3.Koji od navedenih spojeva će imati veću topljivost u otopini HClO4 koncentracije 0.1M nego u čistoj vodi:bakar(II)-klorid, kalcij-karbonat, MnS,CaF2,PbBr2? Ukoliko niste u mogućnosti odgovoriti mi na sva pitanja, molim Vas da mi odgovorite barem na 1.pitanje koje mi je najbitnije! Unaprijed se zahvaljujem!

Ime i prezime: Ljubiša Despotović biljana.despotovic@vt.t-com.hr

1. Općenito, kad koncentracija kiseline odnosno baze postane dovoljno niska da se ne može zanemariti doprinos disocijacije vode. Recimo da disocijacija vode neće biti zanemariva ako je koncentracija kiseline odnosno baze oko ili ispod 10-6 mol dm-3.

2. Čisto sumnjam da bi to išlo. Trebao bi se u sustavu održavati koncentracija sulfidnih iona takva da se jedan sulfid taloži, a drugi ne. Iako je to u načelu moguće, zbog vrlo niske koncentracije sulfidnih iona koju bi trebalo održavati, čini mi se to kao priličan praktični problem. Ako uvodiš H2S i pritom se taloži neki sulfid, posljedica toga je i snižavanje pH otopine što stvara dodatnu poteškoću. Osim toga, ako bi se samo jedan kation taložio, pritom bi mu se smanjivala koncentracija i bilo bi potrebna sve veća koncentracija sulfidnih iona za daljnje taloženje. Puferirana otopina možda bi mogla pomoći. Valja probati ako imaš mogućnosti. Možda bi moglo pomoći ako dodaš još nešto u sustav što stvara kompleksne vrste s jednim metalnim ionom, a s drugim ne. Pogledaj primjerice kako se ponašaju bakar(II) i kadmij(II) s amonijakom.

Ako je tvoj problem teorijski, moraš znati kolika koncentracija pojedinog kationa može ostati da bi taloženje smatrao kvantitativnim. To je uglavnom neka dogovorna veličina. Za tu koncentraciju izračunaš pripadnu ravnotežnu koncentraciju sulfidnih iona. Zatim izračunaš hoće li se drugi sulfid taložiti pri toj koncentraciji sulfidnih iona. Ako ne, kvantitativno odjeljivanje bi bilo moguće.

3. Topljivost će biti veća za one spojeve koji isocijacijom daju produkte koji će dalje reagirati s HClO4 te će se time smanjivati njihova koncentracija i pomicati reakcija otapanja prema otopljenim produktima.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr