Gdje mogu na netu pronaći sve o "enzimi ili fermenti", "hormonima" i "mineralima i kristalima"

Ime i prezime: nedjeljko kegalj nkegalj@yahoo.com

Za net ne znam, ali potraži po enciklopedijama (Opća, Tehnička i slično) i sigurno ćeš naći puno toga. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

Čini mi se po tvom pitanju da ti još ništa ne znaš o bilo čemu što si nabrojio. Pretraživanje Interneta nije način da se ekspresno nauči sve o enzimima, o mineralima ili o hormonima. Internet je zapravo mjesto gdje se lakše dođe do krivih, lažnih i netočnih informacija. Preporučujem ti da se, prije World Wide Web-a, ipak poslužiš prvo knjigom. Nažalost, ima i loših knjiga, ali one prolaze bar nekakvu recenziju i kontrolu, dok ono što ti dolazi s weba moraš sam profiltrirati što nije lako odmah čim zakoračiš u novi svijet znanosti.
Zato ću ti radije navesti knjige (pazi, i u njima se može naći grešaka!), nego linkove.

Enzimi i enzimska kataliza:
L. Stryer, Biokemija (prijevod 2. izd.), Školska knjiga, Zagreb, 1991.
L. Stryer, Biochemistry, 4. izd., Freeman and Co., New York, 1995.
D. Voet, J. G. Voet, Biochemistry, 2. izd., J. Wiley and Sons, New York, 1995.
P. Karlson, 8. izd. (prijevod 13. izd.), Školska knjiga, 1993.
esg-www.mit.edu:8001/esgbio/lm/proteins/aa/aminoacids.html

Hormoni:
Hormoni su spojevi vrlo različitog sastava, strukture i načina djelovanja. Najzanimljiviji su i najbolje proučeni ljudski horomoni pa o njima ima i najviše materijala. Općenito ovdje može poslužiti literatura iz medicine i biljne i životinjske fiziologije.
H. Lodish et al., Molecular Cell Biology, 3. izd., Scientific American Books, New York, 1995.
www.plant-hormones.bbsrc.ac.uk/
science.northern.edu/botany/hormone/index.htm
www.encyclopedia.com/html/h/hormone.asp

Minerali:
Mnogi prirodoslovni muzeji i geološka društva imaju krasne web stranice posvećene mineralima. Naravno, treba krenuti od kuće pa prvo posjeti Hrvatski prirodoslovni muzej - www.hpm.hr
M. Šoufek, Svijet minerala, Školska knjiga, 1991.
un2sg4.unige.ch/athena/mineral/mineral.html
mineral.galleries.com/
ruby.colorado.edu/~smyth/min/minerals.html
imcg.wr.usgs.gov/dmmrt/
geo.ucalgary.ca/~tmenard/crystal/crystal.html

Pozdrav.

P.S.

Za vjerodostojnost web stranica ovog edukacijkog projekta jamči stručnost i znanje njegovih voditelja i pokrovitelja (preko nekoliko Sveučilišnih nastavnika i Hrvatksko kemijsko društvo).

Odgovorio: Kristijan Kovač   kkovac@chem.pmf.hr