Htio bih komentirati napis "učenika" XV. gimnazije. Iz toga što je napisao vidi se da je dotična osoba vrlo nekulturna, neodgojena, drska i nema nimalo poštovanja prema ljudima koji vrijedno odgovaraju ne e-školi a da za to NE dobivaju novac. Kako samo netko može imati obraza napisati da "oni više odmažu"? Pa ljudi koji odgovaraju na e-školi nisu "neki tamo". Sve su to ljudi koji su doktori, inženjeri, olimpijci koji svoje slobodno vrijeme troše da bi pomogli i objasnili. A onda se pojavi gospon zdravko i pljuje po njima. Ne može tako! Mislim da je i bolje da se dotični zdravko nije potpisao punim imenom i prezimenom jer kad osvanu ovakvi komentari na e-školi to meni stvarno pokvari dan. Predlažem da se "učenicima" XV. gimnazije prestane odgovarati na pitanja iako znam da to nije u skladu sa pravilima. Ali nakon ovakvog ekscesa ipak se treba zapitati za koga služi ova e-škola i tko ima pravo prigovarati o njenom radu?

Ime i prezime: Siniša Habazin sinisa_habazin@net.hr

E-škola služi svima kojima je potreban savjet kako da dođu do neke informacije iz područja kemije ili koji žele neko dodatno objašnjenje vezano uz kemiju, a koje nisu uspjeli pronaći u literaturi niti na internetu. Mi se s naše strane trudimo ljudima pomoći, pri čemu smo nekad više, a nekad manje uspješni. Meni se ponekad dogodi da na neko pitanje ne odgovorim naprosto zato što tog trena nisam posve siguran u ono što bih želio napisati, pa to želim najprije provjeriti, ali onda mi dođu druge obveze, vrijeme prođe i tako pitanje onda ostane neodgovoreno. Žao mi je, ali to je nekad jednostavno tako.

Što se tiče prigovaranja: Svatko ima pravo i hvaliti i kritizirati rad e-škole, s time da je stvar osobne kulture da možebitna kritika ostane u granicama dobroga kućnog odgoja. Inače smatram da bi za takve rasprave primjerenija bila rubrika Diskusije, a ne Vi pitate, e-škola odgovara.

Nikako se ne mogu složiti s prijedlogom da se učenicima ove ili one škole ne odgovara na pitanja jer ne bi bilo u redu kažnjavati učenike jedne škole zbog pripradnosti školi iz koje dolazi pojedinac s čijim se stavovima možda ne slažemo.

Žao mi je ako je nepreciznost, nepotpunost, neprimjerenost ili preopširnost nekog odgovora na e-školi kemije doista dovela do toga da je netko izgubio bodove na ispitu, ali to samo pokazuje da znanja i spoznaje nikad ne smijemo usvajati mehanički i napamet, nego tek uz vlastito promišljanje.

Evo za kraj i jednoga zgodnog citata:

"Believe nothing, no matter where you read it, or who said it, no matter if I have said it, unless it agrees with your own reason and your own common sense." Siddharta Gautama Buddha

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr