Ime i prezime: Vanessa R.

Upravo zato što je krvna plazma za razliku od fiziloške otopne (vodena otopina natrijevog klorida masenog udjela 0,9 %) puferirana otopina (na engleskom: buffer solution).
Takve otopine imaju svojstvo da im se pH ne mijenja bitno ako se u njih doda kiselina ili lužina (osim ako se ne pretjera). Krv mora imati takvo svojstvo jer se fiziološke reakcije u krvi zbivaju u vrlo uskom rasponu pH vrijednosti. Primjerice, CO2 koji nastaje staničnim disanjem se preko krvi dovodi do pluća gdje ga izdišemo. Otapanjem CO2 mijenjao bi se pH krvi kad krvna plazma ne bi bila puferirana.

Kako puferi djeluju pronađi među starim odgovorima.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr