Koja je valencija urana u U3O8? Dora

Ime i prezime: Dora vmrs@hina.hr

Malo zbunjujuće je li?
Ako uzmeš da je valencija kisika 2, "ukupna valencija" tri atoma urana mora biti 16, a to povlači da je valencija jednog atoma urana 16/3. I to je čudno.
Ima ali. Iako je U3O8 zaista spoj sam za sebe, može se promatrati kao da je zapravo sačinjen od dva oksida, uranovog (VI) oksida i uranovog(V) oksida. Tako da bi bilo ispravnije zapisati U3O8 kao U2O5.UO3.
Dakle, u U3O8 dva atoma urana su petarovalentana, a jedan je šesterovalentan.

Slično je kod magnetita, Fe3O4. Prema analogiji s U3O8, radi se o spoju FeO.FeO2.

Dobro pitanje, odgovor nije trivijalan. Ako ti nije sasvim jasno, javi se ponovo.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr

Samo bih dodao jednu malu napomenu: kemijski element čiji je simbol U zove se uranij i treba ga razlikovati od Urana, planeta Sunčeva sustava, kao što primjerice razlikujemo neptunij od Neptuna ili plutonij od Plutona.

Više o tome pročitajte u poglavlju naslovljenom Selenij, telurij, titanij i uranij u članku Što treba znati o hrvatskoj kemijskoj nomenklaturi? upravo objavljenom u časopisu Kemija u industriji. Do članka možete doći klikom ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr