Molio bih Vas da mi pojasnite osnovnu razliku između organskih i anorganskih boja.

Ime i prezime: anto pavlović anto_pavlovic@yahoo.com

Ne razumijem što ti točno nije jasno. O značenju pridjeva organski i anorganski, tj. o podjeli tvari na organske i anorganske već smo više puta pisali na e-školi kemije, pa ako je to bilo tvoje pitanje, savjetujem ti da pretražiš stare odgovore (npr. upisivanjem sintagme "organske tvari" u tražilicu).

Obojene tvari koje služe ili mogu poslužiti za bojanje zovemo pigmentima ili bojilima. Te tvari mogu, kao i sve druge tvari, biti organske ili anorganske. Anorganski pigmenti u pravilu su postojaniji i trajniji od organskih, no to pravilo ima i dosta iznimaka. Više o svemu tome možeš pročitati npr. u Tehničkoj enciklopediji ili u bilo kojem udžbeniku kemijske tehnologije. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr