kako znamo da je neka molekula dipol, naprimjer za molekulu koja nastaje P4 i Cl2, je li ona dipol ? i dali molekula koja nastaje reakcijom P i Cl je po strukturi tronstrana piramida ili trostrana bipiramida ?

Ime i prezime: bernarda ivančan bernarda_ivancan

Prvo ću pokušati načiniti korekturu tvog pitanja:
Kako znamo je li neka molekula dipolna (polarna)? Na primjer, je li molekula koja nastaje reakcijom P4 i Cl2 polarna? Ima li molekula sačinjena od atoma fosfora i atoma klora geometriju trostrane piramide ili trostrane bipiramide?

Odgovor na prvo pitanje možeš nači među starim odgovorima. Upotrijebi tražilicu.

Što se tiče druga dva pitanja, fosfor s klorom čini dva spoja. Formule su im PCl3 i PCl5. Nisam sasvim siguran, ali vjerojatno obje mogu nastati izravnom reakcijom fosfora i klora. Vjerojatno bi se podešavanjem uvjeta moglo preferirano dobivati jedan od ta dva spoja.

Molekula PCl3 ima geometriju trostrane piramide (analogno molekuli amonijaka) i ona je polarna. Molekula PCl5 ima geometriju trostrane bipiramide i ona nije polarna. Još neke detalje možeš naći u udžbeniku kemije za prvi razred.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr