U uzorku broma množine 1.5 mola izračunaj brojnost atoma? Molim vas da mi priložite i objašnjenje. Unaprijed vam se zahvaljujem!

Ime i prezime: Marija Živičnjak mazivicn@public.hr

Pa, nema se tu što puno objašnjavati. Možda prije prigovarati. :)

Naime, kad govorimo o množini onda nužno moramo definirati o kojoj je vrsti jedinki (jedinica) riječ.
U suprotnom, nije moguće odgovoriti na pitanje.

Dakle, u ovom slučaju je rečeno množina broma, ali nije navedeno koje su jedinke u pitanju (Br2, Br3, Br4 ...).
(Pri tome nije važno jesu li te vrste postojane i postoje li. U krajnjoj liniji možemo postaviti pitanje o množini parova molekula.)

Pretpostavljam da se, u ovom slučaju, očekuje da pitana osoba zna da je brom elementarna tvar koju izgrađuju dvoatomne molekule. (No to nije opravdanje!)

Shodno tome; ukoliko je množina molekula broma u uzorku 1,5 mol tada je množina atoma broma u njemu dvostruko veća.
Posljedično,

N(atoma broma) = 2 • n(molekula broma) • L,

gdje je L Avogadrova konstanta.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr